Kas per daiktas tas paranormalus žanras?


Žmonės, turintys antgamtiškų galių, dažnai sužaidžia svarbius vaidmenis istorijose.

Paranormalioji literatūra (angliškai: Paranormal fiction), taip pat dar žinoma, kaip antgamtinė ar spekuliuojanti literatūra (angliškai: supernatural, speculative fiction) yra atitinkamas fantazijos žanro tipas. Paranormaliose istorijose yra įtraukiami paranormalūs dalykai kaip, pavyzdžiui, vaiduokliai, vampyrai, vilkolakiai, formos keitikai ir kiti magiški kito pasaulio sutvėrimai. Šioje literatūroje dažnai paliekami faktų ir logiškų paaiškinamų rėmai bei ribos tam, kad būtų galima spekuliuoti dalykais, kurių negalima pamatyti ar įrodyti kaip, pavyzdžiui, ekstrosensinį suvokimą (angliškai ESP) ar ateivių egzistavimą. Yra kelios paranormalios literatūros kategorijų kaip, pavyzdžiui, jaunimo literatūros fantastika (angliškai: young adult (YA) fantasy), urbanistinė fantastika (angliškai: Urban fantasy), antgamtiškas siaubas (angliškai: supernatural horror) ir paranormali romantika (angliškai: paranormal romance).

Ypatingai šis literatūros žanras iš tikrųjų gali išsiplėsti ir į save įtraukti kelis kitus žanrus, kurie yra naudojami skirtingoms istorijoms įvardinti. Vienas iš pavyzdžių  būtų šis: kai kurios knygos priklausančios detektyvui gali turėti antgamtiškus elementus, pavyzdžiui, aiškiaregis detektyvas ar piktadarys, kuris gali naudotis magija ar specialiomis galiomis, kad atliktų savo blogus darbus. Tą patį galima rasti ir antgamtiškose meilės romanuose, kuriose dažnai yra detektyvo ar siaubo elementai sujungti su klasikiniu romantikos siužetu. Taigi, ribos skiriančios žanrus dažnai pranyksta, o romanai, kurie priklauso mokslinei fantastikai ar istoriniams romanams, taipogi gali būti priskiriamas antgamtiškai literatūrai.

Kai kurios labiausiai populiarios šių dienų paranormalaus žanro kategorijos turi savas klasifikacijas. Urbanistinė fantastika (urban fantasy), pavyzdžiui, dažniausiai  vyksta urbanistinėje ar miestų aplinkoje. Dažnai pagrindinis veikėjas naudos magija ar kitus antgamtiškus sugebėjimus. Daugybė urbanistinės fantazijos romanų veiksmas įtraukia pogrindinius pasaulius, kuriuose gyvena daugybė vampyrų, vaiduoklių, vilkolakių ir kitų sutvėrimų,  į kuriuos veikėjas kreipia nemažai dėmesio istorijai įgaunant pagreitį.

Jaunimo paranormali literatūra yra skirta paaugliams ir jaunimui, todėl naratyve dažniausiai yra randama mažiau sekso ir smurto nei šio yra pateikiama suaugusiems skirtose knygos. Tačiau, kai kurios jaunimui skirtose knygose vis dėlto yra pateikiama nemažai smurto ir netgi seksualinių situacijų. Vaikams skirtose paranormalaus žanro knygos skirtos dar jaunesniems skaitytojams, todėl smurto scenos ten yra labai silpnos ar tik numanomos vietoje to, kad būtų detaliai pristatytos.

Paranormalūs romanai nėra vienintelis paranormalios literatūros randamas tipas. Yra keli internetiniai ir spausdinami žurnalai, kuriuose dažnai yra publikuojamos trumpos antgamtiškos istorijos, kol šios yra priskiriamos paranormaliai literatūrai. Spekuliuojanti literatūra tapo tokia specializuota, kad dauguma žurnalų ir netgi skyriai knygynuose turi atskiras paranormalių romanų kategorijas.

Svarbu akcentuoti, kad nors šis žanre randama detektyvo siaubo literatūros elementų, tai nėra būtinas dalykas romanuose. Siaubo literatūroje, kurioje kažkas žudo žmones kūrybingais būdais,  iš viso gali nebūti jokių antgamtiškų elementų. Urbanistinėje fantastikoje, kurioje yra pabrėžiama  realybė, tačiau patenka į fantastikos kategorija dėl pramanyto pasaulio, gali taip pat nepriklausyti paranormaliam žanrui, jeigu istorijoje nėra magiškų dalykų ar antgamtiškų sutvėrimo buvimo.

Versta: http://www.wisegeek.com/what-is-paranormal-fiction.htm

kitty

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.