Kas yra jaunimo literatūra?


Kas yra jaunimo literatūra?

Aš visada turiu knygą su savimi. Paprastai stengiuosi perskaityti skyrių, kai laukiu savo automobilio prekybos centre arba tuo metu, kai laukiu susitikimo pradžios. Kai kažkas stabtelėję paklausia, ką aš skaitau, paaiškinu, kad tai paauglių knyga, jų nuostaba beveik visada būna akivaizdi. Dauguma suaugusiųjų, skaitantys ir neskaitantys, įsivaizduoja, kad paauglių knygos yra kaip paveiksliukų knygelės ar trumpesnės, dideliu šriftu parašytos knygos.

Aš suprantu jų klaidingą požiūrį. Tiems, kurie nedirba su paaugliais ar negyvena su jais, kurie skaito savo malonumui – patikėkite, jie tikrai egzistuoja – sunku iki galo suvokti šiuolaikinio jaunimo literatūros sudėtingumą. O tai paverčia sudėtingu reikalu norint rekomenduoti geras jaunimo knygas paaugliams.

Gera naujiena yra ta, jog tam, kad suprastum jaunimo literatūrą ir pasakytum, kad knygas paaugliams skaityti yra nuostabu, viskas ką turi padaryti, tai pradėti ieškoti informacijos. Norint pradėti, svarbu žinoti tris faktus apie jaunimo literatūrą.

Jaunimo literatūra gerai parašyta.

Pamiršk, kad tai yra jaunimui; pamiršk, kad vidutinė skaitymo auditorija yra 13-21 metų amžiaus. Jaunimo literatūra yra puiki literatūra. Ji įsiurbia į save geriausius dalykus iš grožinės literatūros ir linksminasi su tuo. Skaitytojams nereikia skaityti skyrių po skyriaus detalių aprašymų ir socialinės-politinės istorijos tekstus. Vietoj to, jaunimo literatūros autoriai įtraukia šią svarbią informaciją į pasakojimą po to, kai skaitytojas būna įsiurbtas į istoriją ir nuoširdžiai domisi veikėjais bei siužetu. Neapsieinama be autoriaus talento. Gražią kalbą, kuri leidžia skaitytojui gyventi romane, galima rasti ne tik kituose grožinės literatūros žanruose, tačiau ir jaunimo literatūroje.

Negalima teigti, kad jaunimo literatūros žanras rinkos požiūriu turi turi tą “negaliu padėt tos knygos“ jausmą, bet jauni skaitytojai ir suaugusieji vienodai kalba apie įdomaus pobūdžio jaunimo knygas. Dėl šios priežasties, daugelis suaugusiųjų mėgaujasi skaitydami jaunimo knygas kartu su savo skaitančiais paaugliais.

Jaunimo literatūra yra įvairi.

Kita paplitusi klaidinga nuomonė apie paauglių literatūrą yra ta, kad visos jaunimo knygos yra vien fantastika, antgamtinė romantika arba pasakojimai apie tuščias merginas paaugles, nerimaujančias, kaip susirasti vaikiną. Kas gali kaltinti žmones dėl tokio įsitikinimo? Tai yra dažniausiai pabrėžiami dalykai žiniasklaidoje, kai kalbama apie jaunimo literatūrą arba kai ji yra pritaikyta komerciniams filmams ir televizijai.

Laimė, jaunimo literatūroje yra daug daugiau temų. Skaitytojai gali rasti beveik viską, ką jie nori perskaityti. Distopijos romanai vaizduoja pavojingos ateities paveikslą. Kiti kartu su veikėjais keliauja per besikeičiantį gyvenimą: skyrybos, mirtis ir paauglystės išbandymai. Fantastiniai romanai su antgamtine romantika suteikia skaitytojams galimybę patirti naują gyvenimą. Jaunimo literatūra yra tokia įvairi, kaip skaitytojai ir jų gyvenimai.

Jaunimo literatūra yra… na… suaugusiems.

Taip, jaunimo literatūra yra skirta daugiau suaugusiems, nei jauniems. Jaunimo romanai apima brandžias temas ir bando sukurti tikrovišką paveikslą apie tai, su kuo paaugliai susiduria. Daugybė autorių iš viso pasaulio rašo iš savo arba iš paauglių patirčių. Jie nevengia sudėtingų temų, kurios yra priežasties, kodėl paaugliai sugeba sutapatinti save su veikėjais arba su situacijomis, su kuriomis jie susiduria.

Deja, kai kurie jaunimo literatūros romanai įtraukia netinkamą kalbą arba nereikalingus apibūdinimus, vien dėl neišvengiamai atkreipiančios etiketės „nederama“. Šie romanai gali nustelbti daugybę kitų knygų, kurie išlaiko brandų turinį nuostabiais būdais. Didžioji dalis jaunimo knygų įtraukia suaugusiųjų temas tam, kad padėtų paaugliams pasiruošti suaugusiųjų pasauliui.

Svarbiausias dalykas, kuri derėtų  atsiminti, yra kalbėti su paaugliais apie knygas, kurias jie skaito. Paaugliams yra svarbu diskutuoti, kas yra tinkama ir ką jie turėtų daryti, kai jiems reikia su kažkuo pasikalbėti. Daugumai paauglių skaitymo terapija apie stiprias patirtis padeda sukurti struktūrą aptarimams, ar net poelgiams, sudėtingiems įvykiams jų gyvenimuose.

 

Versta: spausti čia

Vertė: Ugnė K.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s