Dabar ir visados – Maggie Stiefvater (knyga)


tada
Kai sutiko Greisę, Semas buvo vilkas, o ji – mergina. Galų gale jis atrado būdą tapti vaikinu, ir jų meilė iš tolimo susidomėjimo virto tvirtu bendro gyvenimo artumu.

dabar
Pasakojimas taip ir turėjo baigtis. Bet Greisei nebuvo lemta likti žmogumi. Dabar ji yra vilkė. O Mersi Folso vilkus netrukus iššaudys per paskutinę didžiulę medžioklę.

dabar ir visados
Semas dėl Greisės padarytų bet ką. Bet ar vienas vaikinas ir viena meilė iš tiesų gali pakeisti priešišką, plėšrų pasaulį? Netrukus vieną tyrą akimirką susidurs praeitis, dabartis ir ateitis – tą akimirką bus sprendžiama, mirti ar gyventi, atsisveikinti ar likti amžiams.


dabar ir visadosPagrindinė informacija

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai: 2011
Originalus pavadinimas: Forever
Ankstesnės dalys: Virpėjimas, Laukimas
Serijos pavadinimas: Mersi Folso vilkai
Patartinas amžius: +13
Žanras: jaunimo literatūra, fantastika, vilkai, meilė
Puslapių skaičius: 432
Pasakotojas: merginos/vaikinai
Autoriaus puslapis: http://www.maggiestiefvater.com


autorė

Maggie Stiefvater, rašydama šią knygų seriją labai įdėmiai tyrinėjo vilkus, jų prigimtį, elgesį, hierarchiją. Netgi vilkų medžioklės paremtos tikrais įvykiais, nes tiek vilkai tiek žmonės labai mėgsta nubrėžti savo teritorijas, tad tokie nutikimai vyko, vyksta ir vyks, nes vilkai yra nuostabūs, tačiau tuo pačiu plėšrūs sutvėrimai. Autorė išdavė, kad Kreivos lentynos knygynėlis (kaip ir kelios kitos knygose paminėtos vietos ir žmonės) yra tikras.

P.s. Tai yra trečios dalies apžvalga. Jeigu neskaitei pirmų dalių, šioje apžvalgoje gali aptikti spoilerių.

Kas skaitė antrą dalį žino, kad ji užsibaigė uch, kaip dviprasmiškai. Tiksliau Semas ir Greisė apsikeitė vaidmenimis, ir šį kartą Semas liko laukti savo vasaros mergaitės ir viltis, kad Koulas – naujas vilkų gaujos narys – atras vaistą. Tai matosi netgi viršelyje, kaip vienišas vaikinas vaikšto po mišką ir ieško savo vilkės.

Be Greisės gyvenau šimte akimirkų, tik ne toje, kurioje tuomet buvau. Kiekviena sekundė buvo kupina kieno nors kito muzikos ar niekad neskaitytų knygų. Darbas. Kepama duona. Bet kas, galintis užpildyti mano mintis. Žaidžiau normalumu, mintimi, kad tai tik dar viena diena be jos, kad rytoj ji įžengs pro duris, gyvenimas vyks toliau, tarsi nė nebūtų pertrauktas.

Kuo man ši knygų serija patinka, tai rašymo stiliumi. Maggie moka viską aprašyti labai jausmingai, kad tiesiog pats pajunti visą ilgesį, skausmą, depresiją, meilę. Yra toks angliškas išsireiškimas apie “comfort food“ (paprastas maistas, sukeliantis gerus prisiminimus, nostalgiją), tai va man ši istorija labai primena jį – paprasta, be per didelių sukrečiančių tragedijų ar siužeto kilpų, bet jausminga, galiausiai paliekanti teigiamą įspūdį. Autorė moka paprastuose, elementariuose dalykuose, netgi jausmuose įžvelgti grožį ir parodyti tai skaitytojams.  Ir, galiu prisipažinti visa istorija yra tokia banguota. Pirma dalis patiko, antra neypatingai (per daug gumos tampymo nežinia dėl ko, išskyrus Izabelę ir Koulą), trečia dalis vėl patiko.

Ši istorija pasakojama jau iš  asmenų pozicijos – Semo, Greisės, Koulo, Izabelės ir šios serijos blogiukės vilkės Šelbės. Taip, šioje serijoje bus daug daugiau vilkų minčių, jų rujos elgesio. Kol Semas su Koulu ieškos vaisto, o Izabelė seks naujienas dėl vilkų medžioklės, miške lakstys vilkai, Greisė su jais, ir mes stebėsime jų gyvenimą ir mainymąsi.

Per visą istoriją veikėjai auga, keičiasi, suranda savo kelią. Galbūt išskyrus Šelbę, kuri tikriausiai savo žmogiškame gyvenime buvo pernelyg sužalota, kad netgi vilkišku pavidalu yra pavydi, nepakanti ir trokštanti valdžios, dėl kurios padarytų viską.

Žinoma, įdomiausia dalis man vėlgi buvo Izabelės ir Koulo santykiai, nors ir neatrodė, kad jų yra, nes jie beveik nesusitikdavo, bet dievuliau, netgi nesusitinkant gali virti aistros. Arba jei labai įdėmiai stebėsite, išvysite, kad autorė apie jų santykius dažnai kažką nutyli ir netgi buvimą kartu paslepia po kitais įvykiais. Jie lyg ir yra kartu, tačiau mintis greit nutraukiama lyg išplėšiant puslapį iš knygos įdomiausioje vietoje, ir mes liekame be nieko.

Viskas vyko be jokio garso. Man regis, nė vienas nekvėpavom.
Koulas pamažu vėl atsisėdo, o aš atsimerkiau. Jo veidas buvo bejausmis kaip visad, tokios išraiškos, kuri atsirasdavo, kai kas nors būdavo svarbu.
Jis tarė:
– Taip tave bučiuočiau, jei mylėčiau.

Arba beveik be nieko, nes greit mūsų mintys yra nukreipiamos į kitą pusę – prie Semo ir Greisės, nes juk jie yra pagrindiniai veikėjai, nors ir lyg ne tokie įdomūs ir dramatiški kaip antrame plane likusi porelė. Semui reikia ne tik išgydyti Greisę, bet ir sugalvoti, ką daryti dėl artėjančios vilkų medžioklės, per kurią jis gali prarasti visus mylimus žmones/vilkus. Jiems kartu su Koulu ir Izabele lieka vis mažiau laiko, o kur dar įtarimai žmogžudyste ir pagrobimu, kuriais įtariamas šios knygos meniškasis ir jautrusis veikėjas. Jis lieka visiškai vienas ir yra priverstas prisiimti atsakomybę už namus ir rujos likimą.

Šioje dalyje taip pat iškyla visos skriaudos, padarytos Semui. Jam galiausiai atsiveria akys (ar jas atveria Koulas?) dėl jo pavertimo vilku, dėl visų skriaudų ir fizinių bei psichologinių traumų, ir jis turi apsispręsti, ar gali atleisti savo tėvui Bekui už viską, ką jam padarė, kuo jį pavertė. O gal viską atsvers gėris, kurį Bekas sugebėjo duoti Semui.

Tai tikrai nėra kažkokia paviršutiniška istorija apie vilkolakius. Paskutinė dalis tikrai yra giliausia iš visų trijų, duodanti ne tik atsakymus, bet ir sukelianti nemažai klausimų, kadangi ji kaip ir nesibaigia, nėra nubraukiamas griežtas brūkšnys, reiškiantis pabaigą. Žinoma, galbūt daugiau atsakymų yra ketvirtojoje dalyje, kuri originalo kalba buvo išleista 2014 metais, kurioje pasakojama apie pasimetusią Izabelę ir nuodėmingąjį Koulą. Tikrai labai norėtųsi sulaukti lietuviško tęsinio, bet labai abejoju, ar jis bus, nes knyga Dabar ir visados baigiasi Semo ir Greisės istorija.

Šią knygą rekomenduočiau vilkų ir vilkolakių gerbėjams, kurie ieško nepaviršutiniškos istorijos, su įdomiais veikėjais, turinčiais sunkią gyvenimo istoriją, priverstais pasirinkti ne tik savo kelią, bet ir gyvenimą ar užmarštį, ar mirtį. Tai nėra visiškai laimingą pabaigą turintis kūrinys, tačiau labai džiaugiuosi visą šią seriją turėdama savo lentynoje ir perskaičiusi antrą kartą.

Visos serijos knygos (įskaitant Sinner):

1234

keturi permatomas

egliosha logo

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s