Konfliktų tipai


Istorija be konflikto yra tik daugybė žodžių nepasakojančių jokios istorijos. Ką jau ką, tačiau jeigu ketinate rašyti grožinę literatūrą, turite sau į galvą įsikalti vieną iš svarbiausių dalykų: kiekviena istorija turi turėti konfliktą. Žinoma, jų gali būti daugiau nei vienas, tačiau svarbiausią, kad būtų bent vienas pagrindinis, nes iš to atsiranda drama, o šioji yra istorijų variklis, priežastis, kodėl mes knygą perskaitome per naktį arba ją padedame į šalį.

keturi konflikto tipaiKas yra konfliktas? Tai momentas, kai susiduria du priešingi interesai ir žiežirbos pradeda skraidyti aplinkui. Jeigu skaitote literatūrą, tai tikrai pastebėjote, kai šiuolaikinėse knygose pats pirmas skyrius dažniausiai atskleidžia, koks gi konfliktas bus šios istorijos varomoji jėga. O jeigu norite tiksliau, tai  aplink ką vyks veiksmas.

Bet ar žinote, kokie gali būti konfliktai ir kaip lengviau šiuos sukurti?

Na, pradėkime nuo to, kad šie yra padalinami į dvi dalis: vidinius ir išorinius. šie du pavadinimai ganėtinai iškalbingi, argi ne?

Trys konfliktų tipai yra priskiriami išoriniams:

+ žmogus prieš žmogų (ar žmones)

+ žmogus prieš gamtą (t.y. gyvūnai, stichijos ir kita)

+ žmogus prieš visuomenę (įstatymai, tvarka, valdžia ir kita)

O vidiniai konfliktai turi tik vieną tipą:

+ žmogus prieš save patį (vidiniai konfliktai, savęs ieškojimas ir kita)

conflict-poster-elements-of-literature-6-types-of-conflict Tačiau nemanykite, kad tai būtų viskas. Jeigu internete pasiknistumėte, atrastumėte, kad šiais keturiais konfliktais niekas neužsibaigia. Iš kiekvieno žmogaus perspektyvos atsiranda vis skirtingi konfliktų tipai ir skirstymai. Pavyzdžiui, žmogus prieš technologijas ir žmogus prieš paranormalius reiškinius. Žinoma, jeigu šiuos du paskiriant į dvi konfliktų grupes, šis priklausytų išoriniams.

Taigi, dabar žinote konfliktų skirstymą, bet kaip ir sakiau, tai nors ir yra populiariausias padalinimas, bet tikrai ne vienintelis.

Kuriant savo istorijai konfliktą šis dalinimas tikrai padeda ir palengviną užduotį, tačiau dar lengviau jums bus, kai apsispręsite dėl žanro, kadangi skirtingose žanruose vyrauja ir skirtingi konfliktai. Nuotykių žanre dažniausiai sutiksite “žmogus prieš gamtą“, romantinėse “žmogus prieš žmogų“, distopijoje – “žmogus prieš visuomenę“, psichologiniuose – “žmogus prieš save“ ir t.t.

Pats konfliktas gali būti labai stipriai susmulkintas, jeigu pasitelksite žmogaus poreikių piramidę.  Juk vis dėlto reikia prisiminti, kad nors ir žinote konfliktų tipus, tai yra tik abstrakcija. Jums reikia konkrečios priežasties, kodėl veikėjas kovoja ir ką jis iš tos kovos nori gauti ar pasiekti kovodamas. Šioji žmonių poreikių piramidė gali praversti mėginant jums nuspręsti tą konkretų konfliktą vyraujanti jūsų istorijoje. Kaip pavyzdys galėtų būti “žmogus prieš gamtą“ konfliktas. Mes turime abstrakcija, dabar ieškome konkretaus dalyko. Dirstelėkite į piramidę ir tada apgalvokite savo veikėjo padėti gamtoje (ką jis turi, ko jam trūksta, su kuo jis yra ir kita). Gal jam trūksta maisto? – konfliktas su laiku. Saugios vietos? – konfliktas su laukiniais gyvūnais. Gal mėgina surasti dingusį artimą žmogų? – konfliktas su laiku, reljefu.

Tikrai nemažai galima sugalvoti konkrečių dalykų, kurie pastotų kelią veikėjui kažką gauti ir pasiekti. Mano išvardinti pasiūlymai galėtų pasidalinti į: pagrindinius ir antraeilius konfliktus. Juk reikia pripažinti, kad veikėjas viso pasakojimo metu neieškos maisto, tačiau gali ieškoti draugo. Todėl maisto ieškojimą daugiau reikėtų priskirti prie kliūties, o ne konflikto.  Tačiau maistas gali pavirsti priežastimi atsirasti konfliktui kituose konfliktų tipuose. Taigi, reziumė, viskas ganėtinai yra persipynę, kai imi galvoti ir viską analizuoti, bet esmė yra ta, kad kurdami konfliktą turite atsiminti, kad jūsų veikėjas prieš kažką kovoja. Visa kita yra tik detalės 😉

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s