Pasitikėjimas ir jo praradimas – smagus rašytojų žaidimas


Ar esat skaitę knygų serijų, kur pirmoje dalyje pasakojama apie merginą ir vaikiną, vaikinas užsitarnauja merginos pasitikėjimą ir meilę, tačiau knygos pabaigoje jis ją išduoda ir įskaudina? Pastaruoju metu šis dalykas tampa vis populiaresnis jaunimo literatūroje ir išstumia ankstesnį trilogijų mėgstamą dalyką: pirma dalis – meilę, antra dalis – kažkuris kažkurį palieka, trečia dalis – abu yra drauge nugalėję visas negandas. Kodėl šis naujasis istorijų elementas yra toks patrauklus, paklausite jūs. Na, pamėginkime jį patyrinėti.

Jeigu dar neatkreipėte dėmesio, tai dabar jau tikrai pastebėsite, kad knygų rinkoje visos serijos turi po tris knygas. Kai kurios ir daugiau, tačiau ir jų žaidimo taisyklės dažniausiai truputį skiriasi nuo trilogijų, kadangi didesnės apimties serijos dažniausiai taikosi apčiuopti daugiau veikėjų ir daugiau problemų. Neretai ir juose esantys pasauliai yra komplikuoti bei sudėtingi ir gali net pasitaikyti taip, kad pirmosios dalys yra savotiškas pasiruošimas tikrajam veiksmui.  Tokiose serijose galima sutikti visko.

Bet šį kartą gal daugiau nukreipkime savo dėmesį į trilogijas.

Pirmose serijos dalyse veikėjai visados yra palyginus “žali“ žmogeliukai, kurie dar nepažįsta kitų veikėjų ir nieko blogo iš jų nesitiki. Jie nori regėti kituose tik gera ir greitai jais pradeda pasitikėti ir įsimylėti.  Bet reikia nepamiršti, kad veikėjui reikia suteikti priežastį pasitikėti tuo, kuris vėliau vienokiu ar kitokiu būdu išduos pagrindinį veikėją. Priežastys gali būti pačios įvairios, žinoma, priklausomai nuo to, koks yra siužetas bei kiti veikėjai. Gali būti, kad jūsų veikėjai mėgina surasti taip pat nuskriaustą likimo brolį/seserį.  O gal jūsų veikėjas paprasčiausiai labai linkęs visais pasikliauti ir dėl šios priežasties dažnai prisiverda košės?

Tačiau tikriausiai geriausias būdas pelnyti kieno nors palankumą, yra išgelbėti tą žmogų.  Juk tikrai galite rasti tokių dalykų kiekvienoje knygoje, kai veikėjai gelbsti vienas kito kailius. Tai yra įrodymas, kad veikėjai rūpi vienas kitam. Tai tikriausiai yra pats geriausias ir greičiausiai užmezgamas pasitikėjimas tarp veikėjų. Deja, nepatariu šiuo dalyku piktnaudžiauti. Kadangi jūsų pagrindinė veikėja/veikėjas turi istorijos eigoje (dažniausiai) augti. Todėl visai natūralu, kad knygos pabaigoje jai/jam reikės gynėjo/gynėjos, tačiau jeigu ir knygos gale bus ta pati situacija… na, skaitytojai gali tapti širšėmis ir justi, kad istorijoje yra kažkas negerai. Žinoma, jeigu tikrai gerai valdote žodžius ir veikėjus bei veiksmą savo istorijoje, tokie dalykai leistini, tačiau jeigu dar nepasikliaunate savo jėgomis, siūlyčiau ir nerizikuoti.

Įsimylėjimas yra svarbus dalykas, kadangi jis tikrai stipriai paveikia veikėją ir su tuo dažniausiai valdomas visas pasitikėjimo praradimo elementas. Veikėja įsimyli vaikiną dėl to, kas jis skiria jai dėmesio, rūpinasi, gelbsti iš bėdos ir… yra dažniausiai nesveikai patrauklus. Šis jaunuolis yra princas ant balto žirgo, kurio tikrai sunku nepamilti. Tačiau knygos pabaigoje paaiškėja, kad jis yra vilkas ėriuko kailyje. Kažkokiu būdu vaikinas išduoda merginą ir ši išdavystė yra labai stipri.

Kodėl gali išduoti?

  • Vaikinas vykdė kokį nors planą, kad palaužtų merginą (knyga: The Cage)
  • Vaikinui buvo įsakytą sugundyti merginą (knygų serija: Rubinė)
  • Vaikinas specialiai pameluoja merginai, kad nieko nejaučia tam, kad ją apsaugotų (knygų serija: Laimėtojos prakeiksmas)

Kaip visa tai gali būti padaroma:
* pasitelkiama kita mergina/ vaikinas
* atskleidžiamas planas
* kažkas merginai papasakoja tiesą ar ji randa įrodymą apie išdavystę
* pavogti kažką svarbaus
* specialiai nuskriausti ką nors, kas tam žmogui yra svarbu
Ir, žinoma, galite patys prigalvoti.

Nors, jeigu sugebėsite gražiai viską susukti, galite į tai įpainioti šeimos narius. Neretai jų išdavystė prilygsta mylimojo išdavystei. Juk šeima yra kiekvieno veikėjo egzistencijos pagrindas. Jeigu negali pasikliauti savo mama ar broliu, kaip gali pasikliauti kitais? Todėl tau artimo žmogaus išdavystė gali būti tikrai skausminga veikėjui. Tačiau reikia atsiminti, kad, nesvarbu kas ką išduoda, ryšiai tarp veikėjų turi būti stiprūs, kadangi jeigu to nebus, jeigu žala nebus pakankamai stipri, įdomios antros dalies jums nepavyks parašyti.

Šeimos nariai gali išduoti:
* Nusigręžti svarbiausiu momentu
* Pasinaudoti jais kokiam nors tikslui pasiekti
* Meluoti/ apgaudinėti
* Nužudyti kitą brangų žmogų
* Pereiti į kitą barikadų pusę
* Mėginti nugvelbti merginos vaikiną
Ir kita.

Taigi, pirmoje knygoje mes išduodame veikėjus, todėl nenuostabu, kad antroje dalyje veikėjai yra kupini pykčio ir keršto troškimo. Priklausomai, kas ką išduoda ir dėl kokios priežasties, gali atsirasti scenarijų paletė. Vaikinai gali įrodyti, kad jų meilė merginoms yra tikra, kol tuo tarpu merginos jais netiki ir mėgina sutrypti jų širdis. Tačiau jeigu situacija tikrai sudėtinga bei pavojinga ir tai patapo priežastimi vaikinui meluoti mylimajai, tada antroji dalis bus merginos kerštas ir vaikino mėginimas jos vengti, tyliai iškentėti viską.  Neretai knygos pabaigoje merginos kažką sužino ar pagaliau suvokia, kad vaikinų jausmai tikri ir jie susitaiko. Tada trečioje dalyje visas veiksmas nukrypsta į knygos blogiukus, kurie pirmoje ir antroje dalyje neretai yra nustumiami į šalį, nes drama tarp veikėjų yra žymiai įdomesnė.

Kol kas daug variantų apie galimus siužetus, kai yra veikėjas išduodamas šeimos nario, nėra. Todėl šioji niša yra ganėtinai atvira jūsų fantazijai.

Ir pabaigai, kaip išdavystė gali sustiprinti jūsų istoriją. Pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į tai, kad abi pusės po išdavystės deda nemažai jėgų pasiekti savo tikslą: surasti būdą kažką įrodyti, nes kitas netiki, atkeršyti, kol kitas mėgina apsaugoti ir kita. Iš tikrųjų nėra svarbu, ko veikėjai nori ir ko siekia, kol jie patys tiki tuo visa savo esybe ir to pasekoje sugeba vis skaudinti vienas kitą. Ką jau ką, tačiau veikėjų skausmas skaitytojams yra kaip narkotikas. Pačios aukščiausios rūšies narkotikas ir, jeigu to jiems nesuteiksite, jie atsivers kitą knygą, kurioje autorius jiems tai pateiks ir dar paklaus, ar norite daugiau.

Vienas iš siūlomų istorijos stipriklių galėtų būti tai, kad po išdavystės kitas siekianti keršto jį gali pateikti anam su kaupu. Jeigu tai būtų susijusi su nusikalstamu pasauliu ar kita realybe, kurioje mirtis yra mėgstamas teisingumo įrankis, tai  priverskite tą, kuris yra išduotas, privalėti nužudyti tą, kuris jį išdavė.  Ar atvirkščiai. Kaip jums patinka. Abu variantai gali priversti skaitytoją stipriau įsitverti į knygą. O to juk mes, plunksnos ir rašalo žmonės, ir trokštame.

Juk tam, kad suskurtumėte įtampą, jums reikia sugalvoti patį blogiausią įvykių scenarijų. Tada jį tik dar pabloginkite.  (Rašymo patarimas)
kitty

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s