Lemiamas apsisprendimas – Cat Clarke (knyga)


Paslaptis – perdaug šiurpi, kad papasakotum, pernelyg baisi, kad įstengtum nuslėpti…

Alisa King iš kelionės į laukinę Škotijos gamtą su bendraklasėmis nesitikėjo nieko gero, bet nė nenumanė, kad tai, kas jų laukia, pranoks ir baisiausią košmarą…

Atvykusios į Škotijos tyrlaukius merginos išskirstomos į namelius. Alisai teks gyventi su drauge Kese, uždarąja emo mergaite Rėja ir mokyklos atstumtąja Pole. O svarbiausia – ir su Tara, populiariausia ir arogantiškiausia mokyklos mergina. Graži, valdinga ir žiauri Tara niekada nepraleisdavo progos pažeminti kitų. Šįkart Alisa, Kesė, Rėja ir Polė nusprendžia pamokyti ją pačią, bet viskas pasisuka netikėta linkme. Nenumatyti įvykiai persekios merginas ir grįžus namo į įprastą gyvenimą. Joms visoms teks priimti sudėtingą sprendimą ir jau niekas nebus kaip buvę…

Šis įtempto siužeto psichologinis trileris jaunimui persmelktas baimės, kaltės ir paslapties, kuri per daug šiurpi, kad galėtum ją kam nors papasakoti, ir pernelyg baisi, kad įstengtum nuslėpti.


 

Pagrindinė informacija: cdb_Lemiamas-apsisprendimas_z1

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai: 2015
Originalus pavadinimas: Torn
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: nėra
Patartinas amžius: +13
Žanras: jaunimo literatūra, drama, mirtis, trileris
Puslapių skaičius: 272
Pasakotojas: mergina
Autoriaus puslapis: http://www.catclarke.com/


Lemiamas apsisprendimas – tai įdomus knygos pavadinimas, kuris iškart pristato dramą ir žada pavojus, kuriems atsispirti tikrai ne kiekvieno jėgoms. O tai, kad ant viršelio, ten, dešiniame kampe viršuje yra prierašas, kad, bus kalbama apie šiurpias paslaptis, tik užtvirtino mano ir knygos draugystę.

Cat Clarke nėra nauja ir dar negirdėta rašytoja Lietuvoje. Mes jau turime išleistą vieną jos knygą pavadinimu Pinklėse. Dabar sulaukėme ir antros. Taigi, tai tik įrodo, kad Lietuvos skaitytojai mėgsta šios autorės kūrybą.

Autorei buvo užduotas klausimas, kokį skaitytoją ji regi, kai užmerkia akis. C.Clarke jį nupasakojo taip: “jis/ji yra nepaprastai gerai atrodantis, ne pagal amžių išmintingas ir nuostabus visais įmanomais būdais. Arba toks, kuris yra toks kaip aš. Aš rašau tokias knygas, kurias pati mėgstu skaityti.“

Pati autorė pasakoja, kad galbūt būdama kažkur 13 metų ji galvojo, kad būtų visai nieko tapti rašytoja, tačiau tuo pat metu tai buvo jai nereali mintis, kadangi, kaip teigia autorė, ji buvo ganėtinai tingi. Tačiau nepaisant to, būdama 14 ar 15 metų jai pavyko truputį  parašyti kelis puslapius; nieko ypatingo. Ją rašyti įkvėpė autorius Christopher Pike. C.Clarke mėgino parašyti ką nors verto jo kūrybai. Paklausta, iš kur gi savo knygoms ji gauna idėjų, ji įvardina, kad iš muzikos, laikraščių, pokalbių… kad idėjos gali atsirasti bet kur. Labiausiai jos kūrybą yra įtakojusios trys knygos būtų: Speak – Laurie Halse Anderson, Looking for JJ – Anne Cassidy ir Elsewhere – Gabrielle Zevin. Autorė rekomenduoja jas perskaityti, jeigu šios dar nebuvo patekusios į jūsų rankas.

Lemiamas apsisprendimas yra antroji autorės išleista knyga.  Taigi, dabar galima skaitant šią istoriją ją vertinti rimčiau.

Istoriją mums pasakoja mergina Alisa, kuri iš tikrųjų man pasirodė kaip mergina, kuri slepiasi šešėliuose, kuri neturi ryškios asmenybės ir, kurią lengvai galima ištrinti iš atminties. Pradžioje skaitydama knygą mane truputį pradėjo bauginti, kad ganėtinai silpna veikėja pasakoja įvykius. Juk reikia pripažinti, knygų pagrindiniai veikėjai visados yra tokie, kurie kažkuo išsiskiria iš minios, kuriuos galima kaip nors apibūdinti ir įsivaizduoti, o tai padaryti man su Alisa buvo ganėtinai sudėtinga ir kone nurašiau ją prie šachmatų figurėlės.

Tačiau skaitant istoriją toliau, jos blanki asmenybė pradėjo įgauti spalvų, drama pradėjo ryškėti ir suvokimas, kodėl tokia iš pirmo žvilgsnio apgailėtina ir silpna mergina pasakoja mums apie siaubingą paslaptį, tampa ganėtinai ryškus.

– Puikiai žinai kodėl. Buvo paprasčiausias žaidimas. Sakai žmonėms tai, ką jie nori girdėti, ir būni tuo, kuo jie nori, kad būtum, – ar bent jau juos įtikini, kad esi tas, kas jie nori, kad būtum.

Knygos drama yra kova tarp baimės sugadinti gyvenimą ir paslapties nusikratymo nuo savo pečių. Pagrindinė veikėja turi sąžinę ir ji pradeda ją smaugti, kai į tai įsivelia žuvusios merginos brolis su savo ant auksinės lėkštutės pateiktais jausmais. Čia pradeda kilti visa karšta įtampa, kuri neleidžia nueiti į tualetą, pavalgyti, parašyti draugams SMS ar pasižiūrėti mėgstamo filmo per televizorių. Žmogiškas smalsumas tiesiog verčia versti puslapį po puslapį, kad sužinotum visus atsakymus į klausimus, kurie iškyla iš pasakojimo.Tačiau čia yra dar ne viskas, kas priverčia jus įsitraukti į istoriją.

Tai pati mirties istorija.

Vos pajėgiu į ją žiūrėti. Noriu jai smogti, skelti antausį ir surikti tiesiai į veidą: DĖL VISKO KALTA TU!

Ir faktas, kad į istoriją įsipina… kažkas paslaptingo ir mįslingo.  Kas skaitys ar jau perskaitė knygą, supras, apie ką kalbu. Man teko netgi grįžti į knygos pradžią ir pasitikrinti vardus, susigaudyti, ar mes judame laiku į priekį ar atgal, nes tai, ką autorė pateikė tarsi iš oro, buvo netikėta ir truputi šiurpu 😀

-Man kur kas maloniau, kai sapnuoji košmarus. Tu nusipelnei košmarų. Mažų mažiausiai, – džiugus Taros vaiduoklio balsas nederėjo prie tariamų žodžių.

Labiausiai man patiko šioje knygoje tai, kad atrodo, kad tu supranti kas kaltas, kodėl viskas įvyko ir t.t., tik staiga tau yra pateikiamas kitas faktas ir visas tavo žinojimas yra pakeičiamas, atsiranda veikėjai, kurių nemėgsti, nors šie atrodė gal visai ir neblogi pradžioje ar kurių tau buvo gaila.

Šią knygą reikia skaityti su žinojimu, kad joje nežinia kas gali atsitikti. O tai taip smagu 🙂

Cat Clarke pateikia savo istoriją ganėtinai įdomiai. Ji pradeda nuo laidotuvių, o vėliau istoriją taip išsiritulioja, kad teksto viduryje atsiranda skaitytojui galimybė sužinoti visas pikantiškas moksleivių kelionės detales. Tada grįžtama į ateitį ir rutuliojama drama toliau. Tai tarsi kaip koks paslaptingas pyragaitis. Mes matome jo traškią ir gardžią išorę, tačiau viduje laukia pikantiškas įdaras, nuo kurio net pirštus galima bus apsilaižyti.

Galiausiai priartėjusi knygos pabaigą, išsižiojau, nes pačiame įdomume buvo nutrauktas veiksmas. Autorė visos istorijos metu kūrė romantinę (-es) linijas ir staiga skaitytojai, kuriems labiau rūpėjo santykiai (kaip, pavyzdžiui, man), liko it musę kandę, nes istorija pasibaigė su visos paslapties atskleidimu/nuslėpimu (specialiai nesakysiu).  Meilės linija buvo tik kaip gražus istorijos papuošalas, kurį skaitytojui pačiam teks ant savo kaklo užsisegti. Na, mano mintyse visados būna tik geros ir gražios pabaigos, o jūsų?

Viską bendrai aprėpus… tikrai nepaprasta buvo popietė su knyga ir visai neblogi prisiminimai. Tai knyga, kuri patiks tiems, kuriems patinka panaršyti po kaltės ir sąžinės tematikas, po taip, kaip būtų galima išsisukti padarius žmogžudystę. Taip pat knyga turėtų sužavėti tuos, kuriems patinka įtempto siužeto istorijos, kurios moka pateikti šiokių tokių staigmenų. O kur dar tai, kad knygą turėtų pagriebti tie, kuriems patiko Pinklėse?

 

keturi

kitty

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s