Veikėjo vardas – veikėjo vizitinė


Tradiciškai istorijos yra skirstomos į du tipus: istorijos, kuriose svarbūs įvykiai, ir istorijos, kuriose svarbūs veikėjai. Tačiau abu šiuos tipus jungia vienas dalykas tai tikrai – abiejuose yra veikėjai ir jie mums pasakoja nuotykius. Jų išpildymas kūriniuose yra skirtingas kaip ir sukuriamas ryšis su skaitytoju. Veikėjas yra vienoks ar kitoks savo pasaulio pristatytojas, puošmena, o tas, kas domisi mada žino, kaip svarbu derinti papuošalus, makiažą ir drabužius.

Kai kuriems rašytojams parinkti savo veikėjams vardus yra vienas juokas, o kitiems tikras košmaras. Atrodo, kad ir kokį vardą jie parinktų, šis netinka ir nelimpa prie veikėjo. O vardas yra svarbus dalykas. Bet kokio tikrai nereikėtų duoti savo personažui. Juk savo vaikui ar gyvūnėliui juk  nepavadinate pirmu į galvą šovusiu žodžiu, ar ne?

Štai keli patarimai, kaip lengviau parinkti tinkamą vardą savo veikėjui.

Pirmiausia jums reikia atsakyti į kelis klausimus, kurie iškart nuo jūsų pečių numeta nemažai šios keblios problemos suteikiamo svorio.

  1. Kokiame pasaulyje vyksta jūsų istorija?
  2. Kokioje šalyje vyksta istorija?
  3. Kokiame laikmetyje vyksta jūsų istorija?
  4. Vardas turi išsiskirti ar neišsiskirti?
  5. Ar savo istorijai mėginate sukurti daugybę prasmių?

Klausimų galima sugalvoti ir daugiau, bet šie būtų tikriausiai vieni iš raktinių. Atsakymas į pirmąjį klausimą yra labai svarbus, jeigu jūsų istorija įkrenta į fantastikos, mokslinės fantastikos ir paranormalių knygų žanrus, kadangi būtent šių fantazijos nevaržančiuose žanruose yra sukuriami nauji pasauliai, kultūros ir kita.  Tam, kad sukurti įtikinamą ir žavingą pasaulį ar visuomenę, reikia viską, kas tik įmanoma, perkurti ir pamodifikuoti. Į tą ilgą sąrašą yra taip pat įtraukti ir vardai. Autoriai sukuria naujus ir skambius vardus, kurie sukurtų charakterio bei spalvų jų rašomam kūriniui. Šie vardai yra neretai kelių vardų mišinys; sujunkite dviejų jums patikusiu vardų pirmus priebalsius ar paskutinius ir t.t.  Taip pat galite pasitelkti fantaziją ir žaisti su priešais save išdėliotomis raidėmis tol, kol patiks jums vardo skambesys. Taip pat galite nepasikuklinti ir pasiteirauti savo draugų bei šeimos narių, kad pasakytų sugalvotą vardą.

Bet jeigu atsakėte, kad jūsų istorija vyksta mūsų pasaulyje, svarbu tada nuspręsti, kokiame pasaulio kampelyje vyksta veiksmas. Kiekviena šalis ir kultūra turi jiems būdingus vardus ir jie dažniausiai duodami iš kartos į kartą. Netradiciški ir keisti vardai yra retenybė. Susirasti, kokie vardai yra būdingi vienai ar kitai kultūrai, galima aptikti interneto platybėse. Puslapyje Behind the names  galima aptikti vardus pagal kai kurias šalis.

Taip pat svarbus laikmetis, jeigu jūsų istorija vyksta mūsų pasaulyje. Kiekvienoje epochoje vyravo skirtingos vardų tendencijos ir netgi papročiai. Vaikai galėjo būti pavadinti savo giminaičių ar šeimai nusipelniusių žmonių vardais. Dažniausiai tada veikėjai turi iškarto nulemtus du gyvenimo kelius, iš kurių jie turi pasirinkti vieną: atsikratyti to asmens istorijos bei reputacijos arba pateisinti to asmens žygdarbius.

Tačiau visi laikmečiai ir gyvenamoji vieta gali nublankti, jeigu norite, kad jūsų veikėjas išsiskirtų iš minios. Tada iš tikrųjų nėra svarbios jokios taisyklės ir tiesiog pavadinkite savo veikėją bet kokiu vardu.

Bet jeigu staiga sugalvojote, kad jūsų kūrinyje turi būti kuriami prasmių lygmenys, tada bet kokio vardo juk negalima suteikti veikėjui. Šekspyro kūriniuose veikėjai pateisina jiems duotą vardą. Kiekvienas vardas turi kokią nors reikšmę. Neretai jauni tėveliai naršo po vardų žodynus ir ieško vardo, kuris turėtų tam tikrą žinutę ir jėgą. Visuomenėje yra sakoma, kad vardas yra tavo likimo štampas. Dėl to neretai galima rasti prie įvairiausių straipsnių, kurie kalbėtų apie vardus, kad reikėtų susirasti Baby names puslapius. Juose būna pateikiami vardai su savo kilmės šalimi ir reikšme.

Dabar kai bent jau turite nemenkus “pamatus“ ir daugybę vardų, reikia išsirinkti vieną. Geriausia pradėti nuo to, ar šis vardas jums yra patrauklus ir patinkantis. Juk nenorėtumėte duoti savo veikėjui vardą, kuris, tarkime, priklausė jūsų skriaudėjui mokykloje. Kiekvieną kartą jį panaudodami galite savyje sužadinti bjaurius prisiminimus ir jausmus, o tai gali būti jūsų priešas, jeigu veikėjas istorijoje turi būti pozityvus personažas.

Kitas kriterijus turėtų būti galimybė jį ištarti. Ant popieriaus lapo raidės tikrai atrodo fantastiškai, bet kai reikia pajudinti liežuvį, gali atsirasti daugybę problemų. Ypatingai šioji problema yra anglų kalboje, kai nežinia, kaip tiksliai ištarti vardus ir vėliau autoriai turi pateikti taisyklinga savo sukurtų veikėjų vardų tarimą. Lietuvių kalba nėra tokia paini garsais, tačiau vis dėlto kai kurios raidės negali būti šalia viena kitos. Todėl visados pasižiūrėkite, ar jums pavyksta šį vardą ištarti.

Netgi jeigu ir nenorite sukurti savo istorijai kokių nors užslėptų prasmių, vis tiek reikia atkreipti dėmesį, ar jūsų parinktas vardas bent kiek atspindi jūsų veikėjo charakterį. Juk kai kurie vardai tikrai nelimpa prie kai kurių žmonių. Todėl neretai galima išgirsti tokius pasakymus: “Tu nepanaši į (vardas)“.  Kai kurių vardų nešiotojai tikrai yra sulipę su savo vardu.

Šis  kitas pasiūlymas yra tapęs kone taisykle: neprikiškite į savo istoriją vardų, kurie prasidėtų ta pačia raide. Realybėje mes galime kiek norime sutikti žmonių turinčia ta pačia raide prasidedančius vardus. Mums juos atskirti padės veidai ir drabužiai, bet knygoje mes to padaryti negalime ir todėl vardai pradeda dažnais atvejais vienas su kitu maišytis ir skaitytojas yra priverstas padaryti pauzę, kad suvoktų, apie kokį veikėją vyksta tema.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad yra stereotipiniai vardai, kurie iškart visuomenėje ar skaitytojų galvose turi kokią nors reikšmę, vaizdinį ir elgesį. Kokie tai vardai? Kaip jums Judas ar Adolfas?

Be to, reikia būtinai akcentuoti, kad jūs vengtumėte šiuo metu literatūroje karaliaujančių vardų. Neretai galima rasti, kad autoriai patikusius vardus paima iš kitų knygų, kurios yra populiarumo viršūnėje. Ką jau ką, bet to nedarykite, nes vien pats vardų kopijavimas gali labai atbaidyti skaitytoją, sukelti jam nemalonius jausmus ir nesąmoningai liepti jam ieškoti jūsų kūrinyje panašumu su kitomis istorijomis, iš kurių vardai buvo paimti.

Ir pabaigai:

Jeigu turite labai daug vardų, kurie tinka veikėjui, o jums beprotiško patinka, sumeskite juos visus į vieną krūvą ir leiskite burtams nuspręsti, koks gi vardas bus geriausias. Istorijai išplaukus į plačiuosius vandenius turėsite neblogą istoriją, kaip gimė toks ar anoks veikėjo vardas.

kitty

 

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s