Geek girl. Moksliukė – Holly Smale (knyga)


Aš – Harieta Maners, moksliukė.
Žinau, kad katės ausyje yra 32 raumenys,
kad žemės riešutai yra dinamito sudedamoji dalis,
kad žmogus juokiasi vidutiniškai 15 kartų per dieną.

Tik nežinau, kodėl mokykloje mažai kam patinku. Išskyrus Natą, savo geriausią draugę, svajojančią tapti modeliu. Tačiau… pasirodo, modeliu tapsiu aš! Ar galima pavogti geriausios draugės svajonę? Ir kaip nesusimauti gražuolio supermodelio Niko akivaizdoje?..
Aš – Harieta Maners, moksliukė ir supermodelis!
Pagrindinė knygos veikėja Harieta Maners yra tikrų tikriausia moksliukė. Su Nata ji draugauja nuo vaikystės. Nors merginos labai skirtingos, tai nekliudo joms būti geriausiomis draugėmis.
Nata svajoja tapti modeliu, bet, nelemtai susiklosčius aplinkybėms, tai nutinka… Harietai! Įdomus ir visiškai kitoks naujasis pasaulis, į kurį patenka Harieta, panašus į svajonių gyvenimą, bet viskas gali akimirksniu pasikeisti.


cdb_GEEK-GIRL_Moksliuke_z1Pagrindinė informacija:

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai: 2015
Originalus pavadinimas: Geek Girl
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: Geek Girl
Patartinas amžius: +11
Žanras: paauglių literatūra, realistinė literatūra, humoras, romantika
Puslapių skaičius: 304
Pasakotojas: mergina
Autoriaus puslapis: http://www.hollysmale.com


autorėHooly gimė Anglijoje ir jau nuo vaikystės mėgo skaityti ir rašyti, o tam, ką rašė, didelės įtakos turėjo vaikystėje patirtos patyčios. 15 metų ją užverbavo Londono modelių agentūra ir ji tapo modeliu. Tuo ji užsiėmė dvejus metus ir interviu metu yra sakiusi, kad jai tai nepatiko.

Iš tiesų Geek Girl serija turėjo būti trijogija, tačiau išaugo iki šešių knygų. Pirmoji šios serijos knyga Moksliukė susilaukė palankios kritikos ir Jungtinėje karalystėje tapo pirmaujančia 2013 metų knyga paaugliams.

Moksliukė yra absoliučiai mergaitiška istorija skirta paauglėms, nes joje pasakojama apie tai, apie ką kartais pasvajoja ko gero kiekviena mergaitė.

Harieta yra absoliuti moksliukė iki pat panagių. Jos nedomina mergaitiški reikaliukai kaip makiažas ar stiliuko laikymasis – ji su jais susipykusi. Ji norėtų tapti paleontologe, jos mėgiamiausi dalykai mokykloje yra matematika ir fizika, o madą ji laiko tiesiog drabužiais. Gal kas nors yra žiūrėjęs serialą Gilmoro merginos? Man ši knyga labai priminė šitą serialą. Pirmiausia ko gero kalbos stiliumi, kadangi atrodo žmogus kalba absoliučiai rimtai, bet tuo pačiu taip juokingai 😀 Moksliukės skiriamasis bruožas – nesibaigiantis humoras ir gėdingai juokingos situacijos į kurias patenka Harieta.

“- Labas, – sako žmogus po stalu ir pasiūlo man gabaliuką kramtomosios gumos. Kartais mano gyvenime sinapsės mano smegenyse veikia labai greitai. Pavyzdžiui, per anglų kalbos egzaminus aš įprastai greitai baigiu savo esė, ir dar lieka pakankamai laiko nupaišyti paraštėje paveiksliuką viliantis, kad gausiu geresnį pažymį. Tačiau kartais būna, kad tos sinapsės visiškai nieko nedaro. Jos tik sėdi sumišusios tyloje ir gūžčioja man pečiais.
Tai vienas tų kartų.“

Tad štai, Harieta yra tikrų tikriausia moksliukė, kuri koreguoja kitų kalbą, negali atsispirti nepasipuikuoti savo žiniomis ar šiaip numesti jai įdomios informacijos, todėl mokykloje ji patiria patyčias. Ši tema aktuali visada, pastaruoju metu skaičiau apie tai ne vienoje istorijoje, tačiau Harieta jaučia, kad norėtų pasikeisti, kaip koks bjaurusis ančiukas virsti puikiąja gulbe, kurią visi mėgtų, ne tik jos geriausia draugė Nata, kurios svajonė tapti modeliu, ir asmeninis persekiotojas kitas moksliukas Tobis. Bet kai modelių agentūra pasiūlo jai darbą nežinia, kas gali nutikti, juk galų gale tai Natos gyvenimo tikslas, o ne jos.

Nata yra visiškai kitokia, nei Harieta, ji visą gyvenimą siekia tapti modeliu, tačiau ta laimė (ar nelaimė?) nusišypso Harietai. Ir nors tai gali sugriauti dešimt metų trunkančią draugystę, mergina ryžtasi išbandyti šį reikalą. Ne dėl kažkokių savanaudiškų priežasčių, tačiau jai tikrai skaudu dėl patyčių mokykloje, tad ji tikisi, kad tapus  modeliu ji taps kitokia, tokia, kurią visi mėgs, nebesišaipys ir nebeskaudins.

Kaip jau sakiau, šioje knygoje labai aktuali patyčių tema, ji yra tas varikliukas, užvedęs visą tą kebeknę, į kurią papuola Harieta. Šitas dalykas knygoje nėra labai malonus, taip parodoma, kokie gali būti žiaurūs kiti vaikai net nepasinaudodami fiziniu smurtu. Šis dalykas gal kiek išpūstas ir šiaip nepaaiškinama, iš kur ta žiauri neapykanta Harietai, gal tai dar paaiškės ateityje.

Tačiau ko jau ko, bet juoko čia tikrai nepritrūks. Visa istorija pasakojama su humoru. Vien ko verti Harietos tėvai, tiksliau tėvas ir pamotė. Jie tokie juokingi, kad atrodo patys yra lyg vaikai, kurie prisidirba visokių nesąmonių, meluoja, juokiasi ir nesupranta, kad daro tau gėdą. Net sunku patikėti, kad tokių tėvų gali būti, va čia man vėlgi priminė Gilmoro merginas, nes irgi mamytė buvo labai panaši.

“- Oi, – susiraukia tėtis. – Kodėl Anabelė nemokė tavęs, kaip vaikščioti su aukštakulniais? Aš maniau mes susitarėme: aš mokau tave, kaip būti kieta, o ji moko tave, kaip būti mergaite.
Tyliai spoksau į jį. Tai daug ką paaiškina.“

Kiti veikėjai taip pat baisiausiai juokingi, nors ir bandoma juos pavaizduoti labai rimtais. Ko gero pats spalvingiausias yra Vilburas, modelių agentūros “verbuotojas“. Jis ir meilūs epitetai, kuriais vadina Harietą, vers ištisai šypsotis. Net rimtose situacijose jis nesupyks, o švelniai pasišaipys. Jo personažas gal buvo kažkiek netgi perspaustas 😀

“- Juka, brangioji! – sako Vilburas įtraukdamas galvą. – Nemačiau, kad tu čia! Ko gero dėl to, kas neturiu akų užpakalyje.“

engHumoro jausmo autorei tikrai netrūko ir tai tikrai labai maloniai nustebino, kadangi va tokių knygų, kurias galima priskirti humoro žanrui, yra labai labai mažai, ypač kai kalbama apie paauglių literatūrą. Tai tikri amerikietiški kalneliai, kur vietomis liūdi kartu su heroje, o kitais sykiais juokiesi, kad šonai atrodo suplyš. Kartais buvo tikrai sunku suprasti, kodėl Harieta yra nemėgiama mokykloje, kadangi ji kaip veikėja yra labai linksma, liaudiškai tariant “prie bajerio“, nevengianti pasijuokti iš savęs ir šiaip geras nekerštingas žmogus, kuris vis papuola į kuriozines situacijas. Galbūt tos neapykantos priežastis atsiskleis kitose dalyse. Ir šiaip, net pačios baisiausios situacijos pasakojamos subtiliai juokingai, tad neabejotinai galiu pasakyti, kad pati juokingiausia mano skaityta knyga jaunimui!

Čia žinoma rasite ir šiek tiek romantikos. Savo naujame nuotykyje Harieta sutinka gražuoliuką modelį Niką, kurį žinoma įsižiūri, kas gi neįsižiūrėtų. Bet jo knygoje labai mažai, sunku suprasti, koks jis yra, ko gero kitoje dalyje galėsime pažinti ir jį. Nors man toks įtarimas, kad ateityje viskas gali išaugti netgi į meilės trikampį, labai nenustebčiau, kadangi tai įneštų tik dar daugiau linksmos sumaišties, ko autorė nevengia.

Moksliukė buvo netikėtai maloni patirtis. Man joje patiko viskas – istorijos linija, siaubingai juokingi veikėjai, humoras, pasakojimo stilius, jokių nereikalingų detalių, įdomūs nauji faktai. Ir netgi istorijos moralas patiko. Tikrai mėgavausi skaitydama ir nė kiek nenusivyliau, nors nuomonių apie šią knygą yra visokių.

Šią knygą rekomenduoju visiems, kas nori daug juoktis. Iš tiesų rekomenduoju Moksliukę paskaityti visiems, kas tik netingi ir nori gerai praleisti laiką su lengva knyga, nes ji tikrai praskaidrins nuotaiką.  Su nekantrumu lauksiu visų tęsinių ir tolesnių Harietos nuotykių, ir kaip jai seksis su gražiuoju modeliu Niku.

keturi

3ca8ba3f6671f0d51d816d0434e36685

Reklama

One thought on “Geek girl. Moksliukė – Holly Smale (knyga)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s