Mokyklos vaikų ir paauglių literatūroje


 Mokyklos. Tikriausiai nerasite daug žmonių, kurie mėgtų šią įstaigą, į kurią kiekvieną mielą dieną kiekvienas turi eiti ir daryti namų darbus, kurių visados nors vežimu vežk. Tačiau būtent dėl to, kad realiame gyvenime mokykla mums yra labai svarbi – ji suteikia mus žinias ir paruošia ateičiai – dauguma autorių nori ją perkelti ir į literatūrą. Tačiau literatūroje šios mokyklos nėra paprastos.

Hogvartsas

Viena iš garsiausių mokyklų būtų Hogvartsas, kurią galima rasti Hario Poterio knygose.  Šioji mokykla kupina paslapčių ir tampa dar paslaptingesnė bei įdomesnė dėl to, kad mūsų pagrindinis veikėjas yra įmestas į naują pasaulį ir nieko nežino apie šį pastatą ir, kokius gi dalykus jis gali pasiūlyti savo gyventojui. Todėl skaityti knygas apie Harį Poterį ir yra taip įdomu, kadangi mes kartu su juo mokomės būti burtininkais ir raganomis, kartu atskleidžiame Hogvartso mokyklos paslaptis.

Šioje mokykloje yra uniforma: juoda ir pilka. Mokykla turi herbą, himną ir taškų sistemą. Mokytis kerėjimo čia gali tiek mergaitės, tiek berniukai. Ir tai, kad šioje mokykloje yra mokinama tai, kas tradiciškose nėra leidžia atitrūkti nuo realybės ir išmokti kelis dalykėlius iš fantastinio pasaulio, pavyzdžiui, kokios mitinės būtybės egzistuoja.

Panelės Tarškės raganų akademija

Tačiau Hogvartsas nebuvo pirmoji burtų mokykla. Netikusi ragana (angliškai: The worst witch)

knygų serijoje pagal Jill Murphy esanti panelės Tarškės raganų akademija atsirado anksčiau. Daug kas netgi teigia, kad tarp šių knygų serijų yra didelis panašumas. Abi mokyklos yra pasislėpusios tarp miškų ir kalnų, turi bauginančius mokytojus, kaip Sneipą ir panelė Hardbroom. Abu šie mokytojai yra visų nemėgstami ir šie mokytojai nemėgsta pagrindinių knygų veikėjų. Ir žinoma daugybė kitų panašumų (apie juos gal kitą kartą).

Knygos ne kartą buvo ekranizuotos. Lietuvoje labai seniai rodė serialą pastatytą pagal šią seriją, o Alma littera leidykla ne taip jau ir seniai išleido knygas.

Šioji mokykla skirta tik mergaitėms. Kaip ir Hogvartsas, taip ir šioji akademija turi uniformą bei herbą.

Košmarų akademija

Kita mokykla jau nebe burtų, o košmarų.  Autoriai stengiasi surasti pačius įvairiausius dalykus, kurių gali prireikti išmokti. Dean Lorey knygų serijoje Košmarų akademija veikėjai mokosi mokykloje, kuri primena daugybės laivų krūvą. Mokiniai čia gali būti ištrėmėjais arba požemiomantais.  Čia mokosi tiek berniukai, tiek mergaitės. Patekti į šią mokyklą gali tik vaikai turintis dovaną.

Taip lengvai, deja, čia nepateksi.

Kaip ir Haris Poteris, taip ir šios knygos pagrindinis veikėjas Čarlis yra įmetamas į naują pasaulį, kuriame mes kartu su juo mokomės jį suprasti ir jame išgyventi.

Dar viena įdomi mokykla išlenda iš knygos Gėrio ir blogio mokykla, kuri pasirodė šių metų žiemą.  Soman Chainami supynė visas garsias pasakas į vieną ir įsteigė mokyklą, kurioje pasakų veikėjai yra mokomi tapti gerais arba blogais personažais. Pamokos šioje mokykloje yra keistos, kupinos nuotykių ir išbandymų. Tai

Gėrio ir blogio mokykla

vienas iš bruožų, kuris jungia visas šias mokyklas. Kitas būtų tai, jog kiekvienoje iš jų galime rasti kokius nors testus, egzaminus ir išmėginimus, kurių metu yra tikrinamos veikėjų žinios ir netgi drąsa. Ką jau ką, bet pasprukti nuo tokių dalykų atrodo, kad yra neįmanoma.

Taip pat autoriai linkę perkelti ir įprastą gyvenimą iš realybėje egzistuojančių mokyklų. Ir magiškose mokyklose yra tam tikri socialiniai sluoksniai, kurie sukuria santykius tarp veikėjų.  Mūsų pagrindiniai veikėjai visados būna kone šios sluoksnių piramidės apačioje ir turi kelis priešus.

Be to, reikia atkreipti dėmesį į tai, kad mokyklos valdžia, t.y. direktorius/direktorė, yra neblogi draugai su knygos pagrindiniu veikėju ir visados yra arti vykstančio veiksmo. Kartais jie ir būna priežastis, kodėl veiksmas vyksta pirmoje vietoje.

Taip pat rinkama informaciją apie mokyklas literatūroje, suradau kitą mokyklą, kuri egzistuoja folklore – Scholomance. Ar esate girdėję apie ją. Ji netgi buvo įterpta į Bram Stoker knygą “Drakula“. Tik žinoma, lietuviškoje versijoje šios mokyklos pavadinimas turėtų būti sulietuvintas ir ne taip lengvai suvokiamas.

Unseen University – iš Terry Pratchett’io Plokščiojo pasaulio istorijų

Originale: 18 skyrius:

The Draculas were, says Arminius, a great and noble race, though now and again were scions who were held by their coevals to have had dealings with the Evil One. They learned his secrets in the Scholomance, amongst the mountains over Lake Hermanstadt, where the devil claims the tenth scholar as his due.

Ir 23 skyriuje:

He dared even to attend the Scholomance, and there was no branch of knowledge of his time that he did not essay.

Kas turite lietuvišką versiją, galite paieškoti šių vietų. Pati Scholomance  mokykla yra pasakose egzistuojanti juodosios magijos mokykla, kurią valdo Velnias. Šioji mokykla yra įsikūrusi prie ežero, kuris neturi pavadinimo, ir Hermannstadt  miesto (vengriškai -Nagyszeben, dabar vadinamas Sibiu rumunų) Transilvanijoje. Įdomu tai, kad šios mokyklos pavadinimas yra naudojamas ir kompiuteriniuose žaidimuose (Myth II: Soulblighter).

Jeigu netyčiomis sumanėte įsteigti mokyklą savo sukurtame pasaulyje, reikėtų prisiminti tai, kad mokykla turi turėti daug paslapčių ir suteikti daug galimybių patirti nuotykius. Juk gal būtent dėl šios priežasties labai dažnai magiškos mokyklos yra įsikūrusios senose pilyse. Juk pasižiūrėkite, juk dalis paminėtų mokyklų tikrai yra pilyse 😀 Ir žinoma, jos visos yra pasislėpusios. Kodėl pilis yra tokia tinkama vieta? Ogi pamėginkime išmąstyti logiškai. Pilys senos, turi turtingą istoriją ir nemažai slaptų kambarių, kurios padėjo šnipinėti ir sunkiais laikais išnešti kumpius laukan. Be to, juose neretai įvyksta nemažai intrigų, žmogžudysčių ir vaidenasi. Net realybėje šios vietos yra intriguojančios ir įdomios.

Jeigu nuspręsite paversti mokyklą pagrindiniu savo istorijos aspektu, reikėtų tada tikrai sukurti jai charakterį. Tai būtų:

 • herbas
 • himnas
 • uniformos
 • kokia būtent tai mokykla
 • pamokos
 • mokinių skirstymas
 • mokytojai
 • mokyklos vieta
 • jos galimi pasiūlyti nuotykiai
 • direktoriaus/direktorės vaidmuo istorijoje
 • netradiciški priedai mokyklai (Haris Poteris – judantys paveikslai)
 • sportas (skraidymas šluotomis, Kvidišas)
 • Testai/egzaminai
 • Reikalingi instrumentai (pvz. burtų lazdelės)
 • Vadovėliai
 • Tai mokykla, kurioje gyvenama, ar mokykla, į kurią kiekvieną dieną keliaujama

Ir žinoma galima prigalvoti daugybe kitų dalykų. Juk reikia tik prisiminti savo mokyklą ir tai, kas egzistuoja joje, perkelti į savo sukurtą pasaulį. Žinoma, tai turi būti kaip nors pamodifikuota ir padaryta įdomiau. Vienas iš patarimų, kuris jums gali padėti sukurti tobulą mokyklą, būtų tas: sukurkite mokyklą, kurią pats norėtumėte lankyti. Šis patarimas tikrai gali nemenkai pagelbėti jums.

Taip pat reikia nepamiršti ir būtinai paminėti, kad mokykla/akademija/ internatas nebūtinai turi būti magiškas, kas jame vyktų kokie nors magiški dalykai. Autoriaus Peter Freund knygų serijoje apie Laurą Leander mokykla/internatas nėra Hogvartsas ir tai daugiau tarnauja kaip vieta, kurioje nėra tėvų ir veikėjai turi pasikliauti savo jėgomis. Žinoma, realybėje paprastos vietos apipintos legendomis ir tą patį galima daryti ir su šiomis nemagiškomis mokyklos.

Pati mokyklos idėja knygoje neretais atvejais tarnauja kaip puiki galimybė atitraukti veikėją nuo tėvų ir jam pačiam atrasti save. Tėvai kūriniuose daugiau simbolizuoja kaip saugų prieglobstį ir asmenys, kurie padarys bet ką, kad jų vaikas iš viso nepatirtų jokių sunkumų ir būtų apvyniotas storu sluoksniu vatos. Todėl iš tikrųjų, jeigu pastebėsite, kiekvienas vaikų ir jaunimo rašytojas stengiasi tėvų kaip nors atsikratyti: jie dirba tokius darbus, kurie pareikalauja daug jų laiko, kuris nors tėvas miręs, kitas dirba, vėliau tėvų iš viso nėra, tik globėjai. Taip pat kuriami tėvai, kurie nesirūpina savo vaikais. Kitaip tariant, tėvai knygose neretai apsunkina rašymo procesą ir yra mėginama juos gražiai išprašyti iš veiksmo vietos.

Kadras iš filmo “Cirkeln“ (liet. Ratas)

Mokykla taip pat yra mėgstama dėl to, kad tai yra sumažintas mūsų pasaulio modelis. Čia yra valdžia, yra priešai, vyksta amžina kova už būvį ir savo vietos visuomenėje atradimas. Priešingai nei didžiuliame pasaulyje, šiame viskas yra paaštrinama dėl to, kad šioje aplinkoje visi vienas kitą pažįsta kaip nuluptą. Mokykloje nėra daug vietos pasislėpti ir būti nepastebėtam, kol realiame pasaulyje yra lengva pranykti nepažįstamų žmonių būryje. Todėl visai nenuostabu, kad knygų Ratas, Ugnis ir Raktas  autoriai pavertė mokyklą blogio irštva.

Ką derėtų atsiminti apie realybėje esančias mokyklas? Amerikiečių filmuose ganėtinai aiški yra mokinių socialiniai sluoksniai: populiarūs vaikai, moksliukai, sportininkai, mušeikos. Bet čia reikia atsiminti, kad užsienyje tokio dalyko kaip klasė nėra. Ten kiekvienas turi savo individualų tvarkaraštį. Lietuvoje mes keliaujame su klase, tik paskutinis metais maišomės su kitų klasių mokiniais.  Dėl to taip paskirstyti mokinius nėra labai paprasta ir tokių, kurie garsėtų savo populiarumu ir pan., ne visur tikrai atrasi. Taip pat ne visos mokyklos turi uniformas. Lietuvoje uniformas dažniausiai turi didmiesčiuose įsikūrusios mokyklos, kol miesteliuose ir kaimuose – ne.  Tai svarbus dalykas, nes neretai mokiniai gali būtų skirstomi pagal drabužius ir patirti dėl jų patyčias.

Galimos problemos susijusios su mokykla:

 • patyčios
 • blogi pažymiai
 • geri pažymiai
 • prasti santykiai su mokytojais
 • prasti santykiai su kitais mokiniais
 • pavydas
 • narkotikai
 • vakarėliai
 • vaikinai/ merginos
 • rūkalai
 • tėvų spaudimas (pažymiai, siekti kokių nors sportinių pasiekimų)
 • blogų draugų daroma priespauda bei įtaka
 • lytiniai santykiai
 • nėštumas
 • ir kita

Bet…

Kadras iš filmo “The seventh son“

Mūsų veikėjai ne visados turi žygiuoti į mokyklą. Kartais mokinys turi mokytoja ir gauna žinių bei įgūdžių taip vadinamoje gyvenimo mokykloje. Juk tai irgi savotiška mokykla. Tik šioji mokykla neturi nei herbų, nei uniformų ir daugybę vadovėlių. Šios mokyklos egzaminai: kova su piktadariu.

Tokių mokyklų bruožas yra tas, kad joje mokosi dažniausiai vaikinai ir jų mokytojai būna senukai su ilgomis barzdomis ir turi ilgą lazdą. Kodėl mokytojas turi žilą barzdą, ganėtinai aišku – tai įrodo išmintį. O kodėl burtininkas turi ilgą lazdą? Tai irgi yra simbolis, kuris įrodo asmens statusą ir valdžią. Ir tikriausiai galima šmaikščiai pridurti, kad padeda mūsų senukams mokytojams lengviau judėti, gintis arba pulti.

Taigi, tiek būtų šiam kartui apie mokykla, kurių, kažkodėl, niekaip nepavyksta visiškai atsikratyti. Kurios mokyklos mokiniu norėtumėte būti? O gal turite savo svajonių mokyklą?

kitty

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.