Parinktieji-Ally Condie (knyga)


knygos apžvalga

Tolimame mūsų planetos kampelyje yra šalis, kurios vidaus sistema veikia nepriekaištingai: gyventojai puikiai sutaria, gyvena laimingai ir gerai, niekam nieko netrūksta. Būdami septyniolikos jaunuoliai dalyvauja poravimo puotoje – savo Parinkimo pokylyje – ir sužino, kas taps antrąja puse sulaukus pilnametystės – dvidešimt vienerių. Sistema gali nuspręsti, kiek kuri pora turės palikuonių ar išvis neturės. Be to, visi iš anksto žino, kad sulaukę aštuoniasdešimties iškeliaus į dausas, ir turi pakankamai laiko nugyventi gražiai, prasmingai. Vis dėlto ir tobuloje tvarkoje pasitaiko klaidų, atsiranda maištautojų, tokių dalykų, kuriuos būtina ištrinti…


 

Pagrindinė informacija: 

Kalba: lietuvių kalba

Išleidimo data: 2013 (originalo kalba-2010)

Originalus pavadinimas: Matched

Ankstenės dalys: nėra

Serijos pavadinimas: Parinktieji

Žanras: distopija, mokslinė fantastika, romantika

Patartinas amžius: +12/13

Kaip gavau knygą? bibliotekoje

Autorės puslapis: http://www.allysoncondie.com/

Kitty Writer apžvalga


Autorė Ally Condie

Ally Condie gyvena šalia San Francisko. Parinktuosius ji pradėjo rašyti 2008 metais (originalo kalba išleista 2010 m.), tai nebuvo pirmasis bandymas rašyti. Ji pradėjo rašyti išėjusi iš darbo mokykloje ir augindama naujagimį sūnų. Ji džiaugėsi būdama namuose su vaiku, bet suprato, kad nori daryti dar kažką – bet ne plauti indus. Taip autorė pradėjo rašyti, tačiau vis nebaigdavo savo istorijų, todėl kartą nusprendė pažiūrėti, ar jai pavyks parašyti išbaigtą knygą nuo pradžios iki pabaigos. Ir ji tai sugebėjo. Iki 2010 metų ji išleido penkias knygas, keturios jų buvo religine tematika ir skirtos mormonams (taip taip, aš irgi nustebau). Parašiusi ir išleidusi Parinktuosius Ally Condie pasuko savo rašymo stilių visai kita kryptimi. Idėją šiai istorijai pamėtėjo jos vyras besikalbant apie santuoką. Taip pat ją įkvėpė jos ir jos vyro išleistuvių vakaro prisiminimai.

Taigi, pakalbėkime apie knygą. Kasija gyvena ateities visuomenėje, kuri remiasi logiškais, pagrįstais nuostatais. Visas žmogaus gyvenimas yra optimaliai apskaičiuotas – kiek ir ko jam reikia suvalgyti, ką dirbti, kada susituokti, su kuo, kada susilaukti vaikų. Kada mirti. Visą gyvenimą reguliuoja Bendruomenė, jos žodis yra neginčijamas, o kiekvienas bendruomenės narys dirba ir gyvena jos labui. Kiekviena jo gyvenimo minutė yra griežtai suplanuota. Viskas sutvarkyta taip, kad iš praėjusių laikų palikta tik tiek, kad netrukdytų produktyviam ir sveikam gyvenimui, kaip kad 100 eilėraščių, 100 filmų ir t.t.; išliko tik keli mums įprasti daiktai, laikomi Artefaktais – pudrinė, laikrodis ir pan. Nepakenčiami jokie nukrypimai ar anomalijos, viskas grindžiama logika ir taisyklėmis.

„Mes mąstome, o ne liepiame, mokomės, o ne darome.“ 117 p.

Bet kai Kasija pagaliau sulaukia 17 metų ir savo Parinkimo pokylio, per kurį visam gyvenimui suporuojama su Ksanderiu – vaikinu, kurį pažįsta visą gyvenimą, kas yra labai neįprasta, nes paprastai Pora parenkama iš kito miesto ar tolimos provincijos – atsitinka kažkas neįprasto. Peržiūrėdama mikroschemą su savo Poros duomenimis ji išvysta ne tik Ksanderio veidą.
Pamačiusi Kajaus veidą ekrane, Kasija pradeda vis daugiau ir daugiau galvoti apie jį.

Nors žmonės paprastai jaučiasi dėkingi Bendruomenei už tai ką ji jiems suteikia – saugumą, užtikrintumą, sveiką gyvenimą ir galbūt netgi galimybę po mirties atgimti. Žmonės tame naujame pasaulyje nemąsto ir neturi galimybės to daryti, rinktis už save.

„Įsivaizduoju, kaip jis eina per minią poilsio ir pramogų pastate ir laukia savo eilės sužaisti žaidimą, kurį greičiausiai pralaimės. Regiu jį sėdintį kino teatre ir su ašaromis akyse žiūrintį filmą. Ne. Išmetu šiuos vaizdus iš galvos. Daugiau taip nedarysiu. Jau pasirinkta.
Niekuomet net negalėjau rinktis.“ 132 p.

Kajus gyvena kaimynystėje. Jis (kas yra retenybė) buvo įvaikintas ir užaugo tetos šeimoje. Visada buvo tarsi nematomas, stengėsi prisitaikyti, susilieti su masėmis. Kaip paaiškėja, vaikinas net neturėjo teisės būti suporuotas, nes dėl kažko, ką padarė jo tėvas, jis laikomas Nukrypimu. Dėl to jis niekada negalės turėti Poros ar dirbti padoraus darbo ne maisto atliekų rūšiavimo centre. Tarnautojai aiškinasi, kodėl ir kaip galėjo  Kasijos mikroschemoje, kurioje turėjo būti tik duomenys apie Ksanderį, atsidurti Nukrypimo nuotrauka.
Nepaisant to, kad Ksanderis yra tobula Pora, merginos mintys vis krypsta prie paslaptingojo Kajaus iš Išorinių provincijų. Po senelio Paskutiniojo pokylio ji gauna lapelį su uždraustu eilėraščiu. Tai yra didžiulis nusikaltimas ir taisyklių pažeidimas. Žinoma Kasija tą lapelį sunaikina, tačiau jame buvę žodžiai ją pažadina, kyla vis daugiau klausimų. Ksanderio veidą pakeitęs Kajus vis dažniau būna merginos mintyse, jie vis dažniau kažkur atsiduria kartu, ir įvyksta tai kas ir turi įvykti – jie įsimyli. Tačiau ta meilė kaip ir mintyse saugomas eilėraštis yra uždrausta ir neįmanoma, o gal netgi apskaičiuota ir suplanuota Bendruomenės? Kajui ir Kasijai nelemta būti kartu, nes Bendruomenė to neleis.

„Jie ištobulino meną duoti mums kaip tik užtektinai laisvės; kaip tik tuomet, kai būname pasiruošę pratrūkti, mums pakiša mažą kauliuką, ir mes apsiverčiame, atstatome pilvus, nuraminti ir patenkinti kaip šuo, kurį kartą mačiau lankydama senelius Ūkiuose. Jie galėjo šitai tobulinti ištisus dešimtmečius; kodėl gi stebiuosi, kai šitai vėl mane paveikia.
Gėdijuosi savęs, bet kaulą vis viena paimu. Graužiu jį. Kajus turi būti saugus. Štai kas svarbu.“ 225 p.

Po Parinkimo pokylio keičiasi ne tik Kasijos gyvenimas, bet pasaulyje vyksta kažkas, ko niekas negali nuspėti. O ir Ksanderis turi savų paslapčių.

Ši knyga apie tai, koks būtų pasaulis, jei neturėtume pasirinkimo, negalėtume rinktis net tokio elementaraus dalyko, ką valgyti, ką veikti laisvalaikiu, kokius daiktus turėti. Koks būtų mūsų gyvenimas, jeigu neturėtume teisės netgi mylėti ar bijoti kalbėti tiesą.
Prisipažinsiu, paėmiau šią knygą su išankstiniu nusistatymu, kad ji bus tokia visai pusėtina. Todėl jos skaitymą atidėjau ilgaaai ilgaaai. Bet pradėjusi skaityti tikrai maloniai nustebau. Gal todėl, kad man patiko ir Saulėlydis? 😀 Šiaip galiu pasakyti, kad šią knygą rekomenduočiau dovanoti ankstyvo amžiaus paauglėms, nes tai tokia „saugi“ knyga, susiskaitanti smagiai ir be didelio streso.
Kas nežinojote, Stefani Meyer (Saulėlydžo autorė) taip pat yra mormonė, jos knygos yra daug švelnesnio stiliaus, meilė vaizduojama tyra ir amžina. Manau ir Ally rašydama rėmėsi tomis pačiomis tikėjimo tiesomis, todėl kai kam istorijoje galbūt gali trūkti aštresnių pojūčių, norėtis daugiau veiksmo. Tačiau man tas vidinis monologas visai gerai „suėjo“ ir netgi patiko. Šią knygą galėčiau palyginti su Divergente Saulėlydžio stiliumi 😀

Visos trilogijos dalys:

1 2 3


keturi

 

 

3ca8ba3f6671f0d51d816d0434e36685

Reklama

3 thoughts on “Parinktieji-Ally Condie (knyga)

  1. Baigiu perskaityti visą trilogiją. Ši knyga man labai primena pirminę knygą kurią buvau skaičiusi tai L.Oliver ,,Delirium. Meilės karštinė“ patarčiau paskaityt ir mano minėtą trilogiją jei šios knygos jums patiko tikrai patiks ir mano minėtoji. Džiaugiuosi, kad yra žmonių kurie dar skaito ir rašo knyga.

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s